Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má někdo zkušenosti s finanční náhradou u letecké společnosti TAP u mezikontinentálního létání? Čtyři dny před odletem mi změnili navazující odlet z Lisabonu. Vše je v rámci jednoho tarifu, jen místo 5h strávím v Lisabonu 16h. Když si tedy zajistím ubytování v Lisabonu, tak mi to bude hradit TAP, plus nějakou finanční kompenzaci? Předem moc děkuji odpověď. S pozdravem Michal .

Kompenzace

Založil ve fóru Obecně o cestování letadlem

"kompenzaci za stres" pardon, ale lol! 

0 Citovat

Overbooking , je dle meho nazou velice vynosny obchod .pro cestujiciho ,  v podstate lepsi , nez  jina zruseni letu , protoze ty dvaji letecke spolecnosti vic prostoru  ke klickovani ,pri overbookingu si cestujici prijde na sve  prakticky vzdycky , bohuzel se mi to jeste nestalo -)

0 Citovat

Mikire, jak se to vezme. U klasicke spolecnosti, ktera leta nekolikrat denne nebo aspon denne je to vyhra. Pokud ale leta jen treba dvakrat do tydne, uz to takova bomba teda neni.

0 Citovat

To pak není výhodné ani pro tu společnost. Buď poskytne let s jinou společností nebo hradí všechny (rozumné) výdaje. A v takovém případě bych jim teda nic nedal zadarmo.

Jinak při krátkém letu je ta kompenzace 250 Euro. To je fajn pro mladého cestovatele. Ale když letí někdo s lepším západním platem pracovně, tak mu to kolikrát ani nepokryje ty způsobené komplikace. 

0 Citovat

Zdravím, 

dne 1.9.2019 nám byl cca hodinu před plánovaným odletem úplně zrušen let EasyJetu z Hamburku do Nice. Jako důvod bylo uvedeno to, že posádka, která měla ten let obsluhovat, už vyčerpala maximální povolenou pracovní dobu a let tedy neměl kdo obsluhovat. Bylo doporučeno přes web využít bezplatné přebookovaní na jiný let, který mají v systému, ale bohužel nejbližší volný a možný jejich let byl až ve čtvrtek (za 4 dny). Proto jsme museli koupit novou letenku s Eurowings na následující den s přestupem v Dusseldorfu, kde nám byl při přestupu naúčtován poplatek za příruční zavazadlo 35 EUR, protože mají povolenou pouze hmotnost max. 8 kg a naše vážilo 8,6 kg (při letu z Hamburku do Dusseldorfu váha nikoho nezajímala, to až pak v Dusseldorfu při nástupu na let do Nice). Jelikož jsme byli vůbec rádi, že jsme našli nějaký volný let a bylo toho celkově hodně k řešení, tak jsme upřímně na váhu příručáku nijak vůbec nemysleli, protože u EasyJetu, u kterého jsme měli zakoupenou tu původní letenku, žádné váhové omezení příručního zavazadla není, pouze rozměrové. V době, kdy došlo ke zrušení letu, tak byla přepážka EasyJetu uzavřena, infolinka mimo provoz a ráno, když jsme odlétali novým letem, tak tam také nikdo nebyl, takže vše řešeno pouze telefonicky a přes internet. V Nice jsme už měli zaplaceno i ubytování přes Airbnb na 1.9. Těch 35 EUR za příručák, není asi úplně podstatných, protože to byla částečně naše nepozornost, ale co to ostatní? Jaký je Váš názor na takovou situaci? Díky. 

0 Citovat

To je běžná situace, nic zvláštního. Zpátky peníze za letenku + kompenzace. Jen nechápu těch 600g. To nešlo z toho příručáku prostě něco vyndat a hodit na sebe nebo tak něco?  

0 Citovat

Libor napsal(a):

To je běžná situace, nic zvláštního. Zpátky peníze za letenku + kompenzace. Jen nechápu těch 600g. To nešlo z toho příručáku prostě něco vyndat a hodit na sebe nebo tak něco?  


Bohužel nešlo, žádná bunda ani mikina tam nebyla  a malý batoh, do kterého bychom něco mohli vytáhnout, musel zůstat v kufru, protože bylo možné celkem pouze jedno zavazadlo. Museli jsme buď z kufru něco vytáhnout a nechat to na letišti, nebo zaplatit 35 EUR. Doklad od toho máme, i když nám ho původně vůbec nechtěli dát. Je to trošku zvláštní, ale jak říkám, toto není ani tak podstatné, ale je to nepříjemné. Pokud je to tedy toto běžná situace, tak snad nebude problém. Létame docela často a toto je první zrušený let. Všechny zpozdění jsme vždy měli jen v rámci několika hodin, jednou se nám stalo, že to bylo více než 3hod., ale toto je premiéra. 

0 Citovat

Ahoj, tak máme overbooking i na cestu zpět do Prahy, zítra v neděli. Letíme s Voloteou,  Cagliari Sardinie,  nejsme členy klubu Volotea,  což myslíme,že je ten problém.  Opět nám nejde udělat online check-in a hlásí, že dostaneme palubní lístky na letišti zdarma,že mají nějakou chybu. Teď již víme, co nás čeká. Potřebujeme se dostat do Prahy, jak postupovat. Další letadlo od nich leti až ve čtvrtek, což je 4 dny. Máme nárok na odlet s jinou společností a ubytování? Proplatí nám letenky s jinou společností? Na koho se máme obrátit, když jsme v Itálii? Ještě se nám to s nikým nestalo. Máte prosím nějaké zkušenosti a zda to Volotea dělá pravidelně, letíme s ní poprvé a i nnaposledy. Děkuji za pomoc Jana 

0 Citovat

A proč si nepřečtete odpovědi na identickou situaci, viz výše?

0 Citovat

Velmi obecně řečeno - letecká společnost se o vás musí postarat. Ale všechno s nimi komunikujte a dohodnete se s nimi. 

0 Citovat

Ahoj, zrusili nam primy let do Zenevy a nabidli nam jiny, ktery leti o 3 hodiny drive s prestupem. Prilet ve stejny cas. Duvodem zruseni neni stavka ani nic podobneho. Mame nejaky narok na odskodneni? Diky! Lukas

0 Citovat

Podstatné je jak dlouho před odletem let zrušili. Jinak je všechno popsáno tady v blogu, tak nebuď líný a přečti si to sám.

0 Citovat

eremi napsal(a):

Podstatné je jak dlouho před odletem let zrušili. Jinak je všechno popsáno tady v blogu, tak nebuď líný a přečti si to sám.


Liny nejsem, procetl jsem si kde co. Nevim, zda je porusena i podminka vymeny nize, protoze muj let odleta 3 hodiny dopredu a prileta na cas a to uz by melo byt spatne.


Podminka, kdy mi muzou zrusit letenku a dat jinou a ja nemam na kompenzaci narok: “cestující nesmí od letecké společnosti dostat v posledním týdnu nabídku náhradního letu, který odlétá nejpozději 1 hodinu před plánovaným odletem a přílet do cílové destinace není opožděn o více než 2 hodiny.”


Ale diky za pomoc eremi. Takovi jako ty jsou vzdy nejlepsi na kazdem foru...

0 Citovat

Nejdřív se podívej na počet a přínos svých a eremiho příspěvků a pak spolkni svůj sarkasmus, takoví jako ty jsou na každém fóru vysoce ceněni.

0 Citovat

jileklukas: místo toho, aby jsi tu napsal, jak dlouho před odletem došlo ke zrušení letu, tak napíšeš půl stránky o ničem. Bez této informace ti nikdo stejně neporadí, protože je to různé pro různé časové úseky před odletem kdy ke zrušení došlo. Nicméně z toho ustanovení co cituješ vyplývá, že k němu došlo méně než 7 dní před odletem a potom nárok na kompenzaci je z důvodu toho odletu 3 hodiny před pvůodním odletem. Jinak ten český překlad je špatný, v angličtině je tam no more, takže je to ne více než hodinu před plánovaným odletem.

cestik: díky :)
0 Citovat

eremi napsal(a):

jileklukas: místo toho, aby jsi tu napsal, jak dlouho před odletem došlo ke zrušení letu, tak napíšeš půl stránky o ničem. Bez této informace ti nikdo stejně neporadí, protože je to různé pro různé časové úseky před odletem kdy ke zrušení došlo. Nicméně z toho ustanovení co cituješ vyplývá, že k němu došlo méně než 7 dní před odletem a potom nárok na kompenzaci je z důvodu toho odletu 3 hodiny před pvůodním odletem. Jinak ten český překlad je špatný, v angličtině je tam no more, takže je to ne více než hodinu před plánovaným odletem.

cestik: díky :)


Vrele dekuji. :) Ano, mene nez 7 dni. Tuto informaci jsem nepodal. Jeste jednou diky!

0 Citovat

Ahoj, 


neřešil již někdo kompenzace s American? Na jaký mail jim to poslat? 


Vyplňoval jsem nějakou jejich customer support formu na netu, ale bez odpovědi. 


Díky :)

0 Citovat

Ahoj všem,

potřeboval bych od Vás zkušenějších radu. 

Let Praha-Toronto-Vancover, do Toronta byl přílet včas, ale odlet byl z důvodu údržby letadla opožděn a do Vancoveru byl přílet opožděn o 3:20. Vše bylo na jedné letence od Air Canada. 


Myslel jsem si, že nárok na kompenzaci je, jelikož se jednalo o let z EU. Vyplnil jsem žádost a po pár dnech mi z Air Canada napsali, že na kompenzaci nárok nemám, jelikož byl zpožděný až vnitrostátní přelet po Kanadě. Říkal jsem si, že případ ještě zadám jedné agentuře, ze které mi odepsali, že do případu jdou. Než jim dám ale svůj souhlas chtěl bych to zkusit vymáhat ještě sám, chci si být ale 100% jistý že nárok na kompenzaci existuje. Je mi divné, že by agentur šla do sporu ve kterém by nemohli uspět. 


Moje otázka tedy je mám na kompenzaci nárok nebo ne? Četl jsem přímo směrnici, ale nejsem z toho moc moudrý.


Díky moc

0 Citovat

Nárok máte. Níže přeposílám odpověď  od Europe Direct s příslušnou judikaturou.


Thank you for contacting the Europe Direct Contact Centre.


The European Court of Justice (ECJ) takes the view that a delay must be assessed for the purposes of the compensation provided for in Article 7 of the Regulation No. 261/2004, in relation to the scheduled time of arrival at the passenger's final destination as defined in Article 2(h) of the Regulation, which in the case of directly connecting flights must be understood as the destination of the last flight taken by the passenger.


In accordance with Article 3(1)(a), passengers who missed a connection within the EU, or outside the EU with a flight coming from an airport situated in the territory of a Member State, should be entitled to compensation, if they arrived at final destination with a delay of more than three hours. Whether the carrier operating the connecting flights is an EU carrier or a non-EU carrier is not relevant.


The Folkerts case (Case C-11/11, Folkerts, ECLI:EU:C:2013:106, paragraph 18.) explicitly referred to the concept of a ‘journey’ composed of several connecting flights. The ‘final destination’ being defined in Article 2(h) of the Regulation as the destination on the ticket used for the check-in or, in the case of directly connecting flights, the destination of the last flight. According to Article 7(4) of the Regulation the distance which determines the compensation to be paid in case of long delay at the final destination should be based on the ‘great circle’ distance between the place of departure and the final destination i.e. the ‘journey’ and not by adding the ‘great circle’ distances between the different relevant connecting flights composing the ‘journey’.


Under EU law (Regulation 261/2004) passengers are entitled to care by the airline while waiting (phone calls, refreshments, meal, accommodation and transportation to the place of accommodation if necessary).


In addition, if the flight is delayed by at least 5 hours at departure passengers can decide not to fly anymore and they will be entitled to the reimbursement of the unused ticket(s) (with a free flight back to the initial point of departure). Passengers deciding to continue their journey are entitled to care while waiting.


Financial compensation is foreseen in some cases for delays of at least 3 hours on arrival at the final destination. It varies from 250 to 600 EUR depending on the length of the flight. (According to the EU Court (Case C-549/07 and case C-257/14), a technical problem with the plane is normally not considered an extraordinary circumstance. The assessment of whether or not there were extraordinary circumstances is done on a case-by-case basis.)


You will find practical information on these rights here:

http://europa.eu/youreurope/citi...dex_en.htm


If you haven't done it yet, please complain to the airline that operated the flight. If the airline does not reply within 2 months or if you are not satisfied with its reply, you might wish to contact a competent National Enforcement Body (NEB). You will find their contact details on the page below.

https://ec.europa.eu/transport/s...bodies.pdf


NEBs conduct an evaluation in order to ensure that the Regulation is properly applied by the airline. Although their role is really important, please be aware that an NEB is not required to act on such complaints in order to guarantee, in each case, individual passengers' rights. Hence, a national enforcement body is not required to take enforcement action against an airline with a view to compelling them to pay you the compensation/reimbursement provided for in the Regulation. The Regulation does not however prevent Member States from adopting legislation which obliges the NEB to adopt measures in response to individual complaints in the absence of alternative dispute resolution (ADR) entities or simply to reply to passengers even where such ADR entity exists. National legislation can foresee that an NEB could provide a complainant with an informed answer following a complaint. Even in this case, note, however, that NEBs only provide a legally non-binding opinion. Moreover, the NEBs as well as the Commission have no power of redress in individual cases between passengers and airlines. The Commission does however monitor the implementation of the legislation by the national authorities.


If this approach doesn't work, you may consider taking this matter further. For example you may want to seek legal advice on the means of redress available at the national level. Such means, as a rule, enable you to assert your rights more directly and personally. Where you have suffered loss or damages, for example, only the national courts can award reparation. However, as there are time-limits for bringing a case to court, you may lose your rights unless you assert them within a definite time-frame and act quickly.


If you are a resident of an EU country, Norway or Iceland, and that the airline is based in another EU country, Norway or Iceland, the European Consumer Centres Network (ECC) in your country of residence can assist you (https://ec.europa.eu/info/live-w...network_en). The aim of the ECC Network is to provide consumers with a wide range of services, from providing information on their rights to giving advice and assistance on the submission of complaints and resolution of disputes. Alternatively, a national consumer organisation may be able to help (https://ec.europa.eu/info/strate...sations_en).


We hope you find this information useful. Please contact us again if you have other questions about the European Union, its activities or institutions.

0 Citovat

díky za odpověd,


Air Canada mě bohužel poslala někam, zdůvodňují to tím, že zpoždění bylo až na vnitrostátním letu po Kanadě (vše na jedné letence ale). 


Zkoušel jsem požadavek poslat i jedné velmi známé agentuře, která do toho chce jít. Takže šance na výhru musí být, ještě než jim to odshoulasím tak to chci zkusit ještě jednou. 

Nevíte na koho se přesně obrátit, když mi to odmítají vyplatit? Na český úřad civilního letectví nebo na EU nebo nějaký kanadský orgán? 


Máte s tím případně někdo zkušenosti? Pomohli Vám? 


Díky moc.

0 Citovat

Chodil jsi do školy? Pak si možná vzpomeneš na S.K.Neumanna a jeho báseň "Sám nejsi nic...". To oni samozřejmě vědí a proto tě fakují a většina agentur se bojí jít do soudu na území Kanady. To že chce někdo jít, znamená jim třeba poslat dopis, ale tím to pro ně skončí. Neznám detaily tvého problému, ale Kanada přijala svým způsobem ještě přísnější pravidla ohledně kompenzací a jejich první část platí od 15.7.2019. Pravda je, že ty hlavní body týkající se zpoždění letů platí až od prosince (v tvém případě letu AC a zpoždění nad 3h to je 400,-$). Je mně divné, že pokud by tam byl nárok, hnali by to takto na krev, ale třeba se ještě před platností zákona chtějí zahojit...

0 Citovat

Tohle bude oříšek. Napadá mě zkusit nějakou kanadskou právní kancelář co se na to specializuje.

0 Citovat

No máš 3 možnosti:


i) řeš sám, žaluj v Kanadě; ii) obrať se na kanadského advokáta/agenturu (v době elektronické komunikace to není problém); iii) obrať se na  českého advokáta/agenturu a žaluj v Česku (přeci jen odlet z Prahy a nám ta místní příslušnost OS P6 pak v drtivé většině případů prochází i u nonEU dopravců - jestli oprávněně, nebudu komentovat;-).
0 Citovat

Díky za rady! Uvidíme, ještě něco zkusím vymyslet pokud to nedopadne, tak to pošlu agentuře.  ;) 

0 Citovat

Chtel bych se zeptat na moznost kompenzace za zpozdeny let u Ryanairu. Ted v pondeli jsme stravili 4,5hodiny doslova uvezneny v letadle v Budapesti pri odletu do Prahy. Zadny obcerstveni, zadne informace. Jen ze jsme v poradniku a ze 15-20min. Situace byla takova, ze pres noc napadl snih a tak se cekalo na odmrazeni letadla. Cetl jsem ze se kompenzace nevztahuje na zdrzeni zavinenym vyssi moci, pocasim a tak. Tady mi prislo, ze to byla chyba spis personalu letadla a letiste. Chapu ze v podobne situaci bylo spousta letadel a ze jsme byli na cekaci listine. Ale kdyz jsme tam tak cekali, po cca 2hodinach vedle nas priletelo jine letadlo od Ryanairu, lidi vystoupili, nastoupili, odmrazovac prijel provedl jim udrzbu a letadlo odletelo. A pak i jine ktere stali vedle nas. U nas se ani nezastavil. V prubehu prisel email, ze muzeme let zrusit a nebo zdarma prejit na jiny let, kdyz bude misto. Toho zrejme vyuzili dva cestujici, kteri si nechali otevrit a odesli z letadla. Nicmene, timto se pry prerusila cekaci fronta na to odledovani a posunuli jsme se na konec fronty, tedy dalsi cekani. Tak si rikam jestli bych to mel zkusit po nich chtit kompenzaci, jestli to stale spada do kategorie spatne pocasi a nebo uz je to vymahatelne. Co myslite? Poradte.

0